Szerző: Fekete Zsuzsánna, Damian Samoilă 12 iulie 2012
Tavaly a világnépesség átlépte a hétmilliárdos küszöböt. A növekvő tendencia pedig újabb kihívások elé állít mindannyiunkat. A világon élő hétmilliárd emberből 1 milliárdnak nincs ivóvízellátása és ugyancsak egymilliárd lakos napi 3 lejből él.
Az ENSZ annak emlékére nyilvánította július 11-ét népesedési világnappá, hogy a Föld népessége 1987-ben ezen a napon érte el az ötmilliárdot. Azóta már 7 milliárdos növekedés volt tapasztalható. Ezen világnap alkalmából az UNICEF arra hívja fel a figyelmet, hogy mindannyiunk felelőssége az, hogy a jövő generációnak megfelelő életkötülményeket teremtsünk.
A lakosságnövekedés nem jellemző sem Romániára, sem pedig Maros megyére, a megyénkben élő roma közösségre viszont igen. A szegénység, az információhiány és az elzárkózás az egészségügyi szolgáltatásoktól, súlyos problémákhoz vezetett. Ezt bizonyítja egy 2004-ben elvégzett országos felmérés.
„Bemutatták azokat a problémákat amelyek a nagy gyermekhalandóság, vagy akár a szülés közbeni anyák halandóságát vetíti elő, úgyanakkot a HIV vírussal való fertőzést és sajnos a sokkal nagyobb családon belüli nők elleni erőszak százalékot is a többségi csoportokkal szemben.”- mondta Koreck Mária a Divers Egyesület elnöke.
Ennek megelőzéséről tartott ma kerekasztalbeszélgetést a Divers Egyesület és a Szaporodásegészségtani Intézet marosvásárhelyi kirendeltsége. A megbeszélésen felmerült egy lehetséges válasz arra, hogy a roma nők miért nem használják a modern fogamzásgátlási módszereket és terhességük alatt miért nem fordulnak orvoshoz, bár az egészségügyi ellátás ingyenes. A válasz az információhiány lenne, ebben pedig nagy segítséget nyújthatnának a róma közösségekben dolgozó egészségügyi közvetítők és a családorvosok.
„76 családorvos biztosítja a fogamzásgátló eszközöket a környéken. Ezek felhasználója pedig 2593 személy volt ez év első negyedében. „ – mondta Anne Maria Boghiţă a Megyei Közegészségügyi Hatóság képviselője.
A 320 Maros megyei családorvosból csak 76 ad családtervezési tanácsokat és közli pácienseivel , hogy ha hátrányos helyzetben van akkor joga van ingyenes fogamzásgátlásra.
„Véleményem szerint a családorvosok, meg az orvosok általában már a hipokráteszi eskűvel az egyénnek a teljes egészségét kell biztosítsák, ebben a megelőző egészségügyi tevékenységek is beletartóznak és egy ezek közül a családtervezés.” - mondta Koreck Mária.
A kerekasztal résztvevői arra a következtetésre jutottak, hogy meg kell találni a módját annak, hogy javúljon a kapcsolat a rómák és a családorvosok között és több felvilágosító kampányra van szükség, hogy ezen személyek értesüljenek a lehetőségeikről, tudják, hova fordulhatnak ha családtervezési tanácsra van szükségük.