2011. május 11., szerda

Áldás Népesség



Áldás Népesség
Istenről, nemzetről, népességfogyásról, a szellemi és emberi értékekről, ezek megőrzéséről beszélt szombat délelőtt a Székely Nemzeti Múzeum Bartók Termében Jókai Anna Kossuth-díjas író és Csép Sándor újságíró, televíziós szerkesztő. Az Áldás népesség címmel meghirdetett országjárás Sepsiszentgyörgyre a Csillagőrző Egyesület meghívására érkezett.

2004 októberében a magyar véleményformálók színe-java gyűlt össze Félixfürdőn munkaprogramot, stratégiát kidolgozni a népességfogyás megfékezésére. Püspökök, orvosok, pszichológusok, politikusok, demográfusok készítettek helyzetelemzést, keresték a megoldásokat, és ekkor indították útjára az Áldás népesség mozgalmat — mondta el Csép Sándor, aki több dokumentumfilmben dolgozta fel a témát, a hetvenes évek közepétől igyekszik ráirányítani a figyelmet az egykézés, az egyre csökkenő gyermekvállalás veszélyeire.

Az adatok riasztóak Erdélyben és a Kárpát-medencében egyaránt. Szűkebb pátriánkban tíz esztendő alatt egy kisvárosnyi magyar (19 000) tűnt el, Magyarország lakossága 35 év alatt félmillióval csökkent. „Ha ez az ütem folytatódik, 2200-ban eltemetik az utolsó magyart" — mondta Csép Sándor.

A fogamzásgátló tabletta az agyakban van, ezt kell megváltoztatni, ezért döntöttek úgy, előadásokkal igyekeznek rávilágítani a helyzet komolyságára, a veszélyekre. Konkrét lépésekre is szükség lenne — például az anyaság főállású besorolása, a sokgyermekes anyák kiemelt nyugdíja stb. —, ám pénz és politikai akarat nélkül egyelőre csak ennyit tehetnek — fejtette ki Csép.

Fontosnak érzi az ország- és nemzetjárást Jókai Anna író.

Huszonkét könyvvel, minden lehetséges és elfogadható díjjal a háta mögött továbbra is keresi az emberek lelkét, igyekszik megnyitni, megismerni, átadni mindazt, amit hisz, értéknek talál. Nagyívű előadása során szólt az irodalomról, hite szerint a forma és tartalom egyaránt fontos, arról, hogy bajban levő világunkban nagy szerepük van azoknak, akiket több tehetséggel áldott meg az Isten, kötelességük ebből minél többet visszafordítani a közösség javára. Miközben anyagi javainkat féltve őrizzük, lelkünket hagyjuk megfertőzni a televíziók által sugárzott torz eszméktől, erkölcsi válság van, amely kihat az egész életünkre — mondta.

Beszélt a haza- és nemzetszeretetről, arról, hogy magyarnak lenni felelősség és feladat. Folyik a lassú és biztos felőrlése egy nagyon nagy sorsra jutott nemzetnek, ha így folytatjuk, hosszú távon megtörténhet Magyarország felszámolása, ezért fontos, hogy magunk tegyünk a folyamat megállításáért. Európában nem a határoknak kell spiritualizálódni, hanem az embereknek — mondta az írónő.

Szólt arról is, hogy a konzervativizmus nem szitokszó, az örök szellemi értékek megőrzését, konzerválását jelenti, az igazi hazaszeretet pedig irgalmat és méltóságot. Jókai Anna előadását Ima Magyarországért című verse felolvasásával zárta. A teremben ülők felállva tapsolták meg az írónőt. 
Dátum: 2009.05.11 18:03:12 - HOZZÁSZÓLÁSOK: 0 db

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése