2011. május 23., hétfő

Miként nevelj pénzügyekben jártas gyerekeket?

http://www.nepesedesert.gportal.hu/gindex.php?pg=34150531&postid=633278


2011.05.04. 20:15, Bitai László

     Mivel az iskolák csupán a “alaptantárgyakra” összpontosítanak, nem sok idő jut a pénzügyi műveltség tanítására. Sőt, mondhatni egyáltalán nem foglalkoznak az iskolákban ezzel.

     A mai világban a gyerekeknek nagy szüksége van arra, hogy alapvető nevelést kapjanak a pénzügyekkel kapcsolatban. Ha a mindennapi életből indulunk ki, ahol a pénz ural majdnem mindent, és sokszor ráteszi bélyegét döntéseinkre is, könnyen megértjük miért jó, ha a gyerekek már kicsi korukban megtanulják kezelni a pénzt. A szülőnek kötelessége rendszeresen beszélni gyerekével a pénzügyekről és gazdasági kérdésekről, oktatva őt.


     Minket magyarokat mindig is dolgos, szorgalmas embernek ismert a világ, és munkánk elismert szerte a világon. A szorgalmas ember képes pénzt keresni, de ami a pénz elköltését, befektetését illeti, azt nem tanítják nekünk sehol. Ideje tehát ezen a téren is előrelépni, és a legjobb ezt a gyerekeinkkel kezdeni, velük együtt pedig mi is tanulhatunk.
     Az első felismerés: hitelt hitelre halmozva nem lehet gyarapodni – márpedig a hitel manapság olyan elterjedt köreinkben, hogy alig van olyan, akinek ne lenne: személyes hitel, autóhitel, lakáshitel, hitelkártya és mások. Még nyaralni is hitelből megy sok magyar, és a legtöbben a „mának élünk” elvet követik, elköltve minden pénzüket. Ez az életmód nagymértékben önző és felelőtlen,  nem számol a következő nemzedékkel.
      A pénzügyi válság nagymértékben ráirányította a figyelmet a takarékoskodás, az öngondoskodás fontosságára, és nem árt a gyerekeinket is megtanítani erre. Ha a gyerekeinknek kiskorukban megtanítunk alapvető pénzügyi fogalmakat, ez pozitív hatással lesz későbbi életükre, hiszen jobb anyagi hátteret tudnak majd teremteni maguknak és családjuknak. Ennek ellenére az iskolában a hangsúly az elméleti tantárgyakon van, amelyekből a gyereknek kevés gyakorlati haszna van élete során. Az iskolai oktatás hiányát felismerve, a szülőnek kell ellátnia gyerekét a szükséges pénzügyi “alapcsomaggal”.
     Az alábbiakban feltüntetünk néhány követendő lépést, ami segíthet megtanítani a gyereket a pénzügyek helyes kezelésére.
     Ösztönözni kell a munkát, és hangsúlyozni kell a munka fontosságát. Fontos, hogy a gyerek elsajátítsa a munka erkölcsét már kiskorában. Erre több módszer van, segíthetünk odafigyelni neki az iskolai házi feladatra, és segíteni neki, ha elakad. Az iskolán kívüli tevékenységek is fontosak, amennyiben nem terhelik túl a gyereket, mert általuk a gyerek megtanul másokkal együttműködni, és egy közösség részeként tevékenykedni. Ha már elég nagyok, akkor részidős munka vállalására is lehet őket bíztatni.
Ez a hozzáállás segít megértetni a gyerekkel, hogy amit ő tesz, az fontos, és elősegíti, hogy felelősséget vállaljon tetteiért, sikereiért, és a kudarcokért is. Aki ezeket gyerekkorában megtanulja, felnőtt korában képes lesz ellátni magát és felelősen élni.
      Tisztázd a pénzhez való viszonyod. Ez azt jelenti, hogy mindenek előtt el kell döntsed, hogy miként viszonyulsz a pénzhez, és ezt tudatosítsd magadban. Szülőként folyton tanítod a gyereked a pénzügyi dolgokról azáltal, hogy ő folyton látja a pénzügyi szokásaid. Ezért szülőként fontos tisztázni, hogy mit jelent a pénz számodra érzelmileg és mentálisan. Félsz beszélni a pénzről? A pénzt az élet mércéjének tartod? Jó, ha ezt tisztázod magadban, mert a gyerekedre is kihatással lesz.
Lehet, hogy nem szeretnéd, ha a pénz ugyanazt jelentene a gyerekednek is, mint amit neked. Ha egy olyan családban nőttél fel, ahol rendszeresen nem volt pénz és szüleid többször a csőd szélén álltak, vagy az egyik szülő elkártyázta a házat, a pénz számodra egy félelmekkel teli témakört jelenthet. Ha ez így van,
akkor el akarod majd kerülni, hogy ugyanazt jelentse a gyereked számára is.
     Figyelj a zsebpénzre és bátorítsd a gondolkodást. Azt javasoljuk, hogy használd a zsebpénzt mint eszközt arra, hogy tanítsd a gyereked a pénzügyekről. A zsebpénz nem kell kötve legyen a házimunkához, hogy a gyerek tudatosítsa: akkor is kell segítenie a háztartásban, ha nem kap zsebpénzt.
Amikor a gyerekednek zsebpénzt adsz, add meg neki a lehetőséget, hogy elgondolkozzon a pénz elköltésének következményein. “Boldog vagyok azzal, amit vásároltam? Most már nincs elég pénz megvenni ezt a másik dolgot, amiről így le kell mondanom.”  Ilyen jellegű kérdések segítenek nekik gyakorlatot szerezni a döntéshozatalban, és felelősséget érezni a döntésekért.
A gyerekek természetesen hajlamosak ösztönösen cselekedni, anélkül, hogy felmérnék a következményeket. “Eljárhattam volna másként is? Ha igen, milyen következményei lettek volna?” Ami a pénzügyeket illeti, a cél megtanítani a gyereket figyelembe venni a lehetőségeket és következményeket. Ezt már nagyon korán, akár 3-4 éves korban is lehet már kezdeni, és egész életükben hasznukra lesz. A zsebpénzt eszközként használhatod fel ehhez.
     Adományozz. Ajánlott rendszeresen adományozni közösségi célokra, vagy hátrányos helyzetű magyar testvérek megsegítésére. Érdemes a jótékonykodást családként megtenni, mert ez segít a gyerekeknek megérteni, hogy a pénzzel mást is lehet kezdeni, mint magunknak ezt-azt vásárolni. Ebből a célból lehet javasolni, hogy a gyerek minden kapott pénz 5-10%-át tegye félre jótékonykodásra.
     Tanítsd a pénzügyi műveltséget. Ez mindent jelent, zsebpénztől elkezdve a hitelekig, hitelkártyáig, befektetésekig. Nem árt nekik bemutatni a hitelkártyát is, nem azért mert a hitelkártya olyan jó dolog, hanem azért, hogy idejében felismerjék a vele járó veszélyeket, és ha lehet, elkerüljék azokat.
Ugyanakkor beszélni kell nekik a befektetések fontosságáról, és arról, hogy mindig hosszú távon gondolkodjanak (jó, ha ezt már kicsi kortól megszokják).
      Figyelj oda szokásaidra. A kommunikáció nagy része nem verbális, hanem a szokásokon és testbeszéden alapul, a gyerekek pedig hajlamosak utánozni a szüleiket. Szülőként sok pénzt költesz? Folyton a legújabb cuccokat vásárolod? Vigyázz a mindennapi viselkedésedre. A pénzköltési szokásaid befolyásolva vannak az értékrended által. Sok pénzt költesz ruhákra? Évente cseréled az autód? Jótékonykodsz? Rendszeresen befektetsz? Mindezek összessége alkotja az általad helyesnek tartott értékrendet, amit a gyerekek is hajlamosak követni, utánozni. Ha például a gyereked látja és tudja, hogy rendszeresen teszel félre pénzt befektetésekre, akkor ő is hajlamos lesz később erre.
     Kerüld a szélsőségeket a pénzügyekkel kapcsolatban. Egyes szülők hetente mennek vásárolni, hitelkártyával, valósággal tesztelve, hogy mennyi cucc fér a kosárba – olyan dolgok, amelyekre tulajdonképpen nincs is szükségük. A legrosszabb az, ha ilyenkor még a gyereket is magukkal viszik a kis körútjukra.
A másik szélsőség a túlzott takarékosság – ez sem egészséges, mivel a gyerek megvonva érezhet magától bizonyos dolgokat.
     Tévhit: sokan azt hiszik, hogy a sok gyerek vállalása egyenlő a szegénységgel, pedig ez távolról sem igaz! Azok, akik mindig megfelelően kezelik pénzügyeiket, és már fiatalon rendszeresen megtakarítanak és befektetnek, jó anyagi háttérrel fognak rendelkezni és képesek 3-4 gyereket gond nélkül felnevelni. Ugyanakkor sokan vannak, akiknek egy szem gyerekük 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése