2011. május 23., hétfő

Miért nem születnek meg a tervezett gyerekek?

http://www.nepesedesert.gportal.hu/gindex.php?pg=34084471


Ezzel a címmel állított össze egy részletes listát a Három királyfi, Három királylány Mozgalom.  A szervezet újságcikkek és kutatások alapján összeállította annak a 10 oknak a listája, amelyek szerintük a leginkább akadályozzák Magyarországon a tervezett gyerekek megszületését.  Az erdélyi-magyar társadalom esetén szintén meghatározó tényező a lentebb felsorolt okok mindegyike. Mégis létezik néhány gondolat amivel kilehet egészíteni a listát. Ha kiszeretnéd egészíteni saját véleményeddel vagy az ezzel kapcsolatosan szerzett tapasztalatoddal, azt a lista végén az Új hozzászólás linke alatt megteheted!

Anyagi okok:

1. Anyagi nehézség:
-  A fiatal párok jelentős része úgy véli, hogy nem engedheti meg magának, hogy a gyerekvállalás ideje alatt egy keresetből éljen.
-  Sok fiatal anyagi okokból nem, vagy csak jelentős eladósodás árán tud önálló háztartást alapítani. Jelentős részüket diákhitel is terheli.

2. Kevés az óvoda, bölcsőde:
- Jelenleg 10-15 ezer bölcsődei és több ezer óvodai férőhely hiányzik az országban. Ezért sok kisgyerekes anya, ha kap is munkát, akkor sem tud visszamenni dolgozni.

3. Munkahelyi diszkrimináció:
Az emberek félnek gyereket vállalni, mert úgy gondolják, hogy
- sok munkáltató nem alkalmaz kisgyerekes munkaerőt vagy olyan nőt, akinél fennáll a lehetőség, hogy hamarosan gyereket szeretne.
- nem tudják vállalni a késői túlórákat, ezért a gyerektelenekhez képest jelentős hátrányban vannak a munkahelyükön.
- részmunkaidős állások hiányában hosszú időt kénytelenek otthon tölteni, így elavul a tudásuk.

Nem anyagi okok:

4. Pártalálási nehézség:
A fiatalok jelentős része nehezen talál párt.

5. Instabil párkapcsolat:
Sok tervezett gyerek nem születik meg, mert jelenleg a házasságok és élettársi kapcsolatok több mint 60%-a felbomlik.

6. A férfi-női munkamegosztás aránytalansága:
Európa legtöbb országához viszonyítva hazánkban a férfiak kevesebb szerepet vállalnak a gyereknevelésben és a családi feladatokban. Ezért a nőknek sok családban nehezebb a gyerekvállalást és a munkát összeegyeztetni.

7. Meddőség:
A párok 20%-a több mint egy évig sikertelenül próbálkozik a gyerekvállalással.

8. A média által közvetített értékrend:
A média által gyakran közvetített értékrend a tartós házasság és a gyerekvállalás ellen hat.

9. Negatív szülésélmény:
A jelenlegi egészségügyi rendszer nem kedvez az anya- és bababarát szüléseknek. Vannak nők, akik emiatt nem mernek újabb szülésre vállalkozni.

10. Támogató közösségek hiánya:
A kisgyerekesek mögött egyre kevésbé állnak olyan támogató közösségek, melyekre számíthatnának a megváltozott életformához való alkalmazkodásban. A nagyszülők, keresztszülők, barátok maguk is dolgoznak, távol laknak.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése